Rodzaje zakręcarek do butelek – podział i parametry

Wszelkiego rodzaju fabryki, które produkują napoje i innego rodzaju płyny w butelkowych opakowaniach nie mogą funkcjonować bez odpowiedniego sprzętu, jakim są zakręcarki lub ewentualnie kapslownice. Żeby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu efektywną pracę, należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości urządzenia, które będą cechowały się niezawodnością i szybkością pracy.

Warto wiedzieć, że zakręcarki w odróżnieniu od kapslownic można odpowiednio zaprogramować, przez co będą one wykonywały ruch naciskowy, czyli taki, który wymagany jest przy montowaniu kapsli (nie jest jednak możliwe, by kapslownica działała jak zakręcarka).

Największe firmy muszą sprostać wymaganiom rynku, by stworzyć kilkadziesiąt tysięcy produktów na dzień. W tym przypadku niezawodność zakręcarek jest kluczowa, ponieważ nawet chwilowy zastój pracy może się wiązać ze znaczną utratą pieniędzy. Są to urządzenia, które można modyfikować, w końcu nie jest powiedziane, że dany producent używa zawsze tych samych pojemników na płyn, czy też tych samych zakrętek.

Warto wiedzieć, że jedna maszyna pozwala na zakręcenie od 2500 do 4000 butelek na godzinę! Świadomość tej ilości pozwala z łatwością zobrazować moment, kiedy dana maszyna przestaje działać choćby na pół godziny.

Jakie występują rodzaje zakręcarek?

Zakręcarki odgórne

Są to maszyny jednogłowicowe, w których to wspomniana wcześniej głowica zostaje opuszczona na nałożoną wcześniej nakrętkę na butelkę. Zależnie od zastosowanego opakowania, ta zakręcarka może działać w układzie pasów bocznych oraz układzie gwiazdowym. Głowica zakręcająca jest wymienna, dlatego jej przezbrojenie trwa dosłownie chwilę, dzięki czemu nie spada efektywność danej linii produkcyjnej.

Zakręcarki nadążne

W przeciwieństwie do zakręcarek odgórnych, ten rodzaj posiada nie jedną, ale dwie głowice zakręcające, które naprzemiennie zakręcają opakowania w ruchu na taśmie . Jak można się więc domyślić, jest to rodzaj najbardziej efektywny i pozwala w najlepszy sposób zoptymalizować czas pracy. Zakręcarka nadążna jest w stanie zakręcić nawet ponad 4 tysiące butelek na godzinę!

Zakręcarki boczne

Ten typ maszyny jest jednym z najbardziej uniwersalnych. Mimo, że dedykuje się je do zakręcania nakrętek typu atomizer, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zakręcarkę przezbroić. Typ boczny może posiadać własny pas transmisyjny, ale może też zostać dołączony do funkcjonującej już linii produkcyjnej. W przypadku wspomnianych wcześniej atomizerów, efektywność pracy może sięgać nawet 3300 sztuk na godzinę.